Достапни линкови

Во авионската несреќа во Алжир загинаа 257 лица


Спасувачки екипи околу воениот авион кој се урна во Алжир

Алжирското министерство за одбрана соопшти дека 257 лица загинале од кои повеќето војници и членови на нивните семејства при уривањето на воен авион во земјата.

Несреќата се случила при полетувањето на авионот во близина на аеродромот Боуфарик, а меѓу жртвите се и 10 членови на екипажот, како и 26 припадници на Фронтот Полисарио кој се бори за независност на Западна Сахара од Мароко. Се уште не се знае причината за несреќата.

XS
SM
MD
LG