Достапни линкови

СБ на ОН ја отфрли руската резолуција за Сирија


Американската амбасадорка во ОН Ники Хејли

Советот за безбедност на Обединетите нации синоќа ја отфрли руската нацрт резолуција со која се бара ново експертско тело за утврдување на одговорноста за нападите со хемиско оружје во Сирија. Резолуцијата била прифатена само од 6 од 15 членки на Советот. Американската амбасадорка во ОН Ники Хејли изјави дека руската нацрт резолуција била пристрасна и ја обвини Москва дека работи за да го заштити сирискиот претседател Башар ал Асад. Русија пред тоа стави вето на американската нацрт резолуција за Сирија за формирање истражен механизам за употребата на хемиско оружје во Сирија. Рускиот амбасадор во ОН Василиј Небензија ги обвини САД дека сакаат резолуција за да ја оправдаат употребата на сила против Сирија.

XS
SM
MD
LG