Достапни линкови

Во Србија осудени 7 лица за поврзаност со конфликтот во Сирија


Суд во Србија, илустрација

Српскиот суд осуди седум луѓе на долги затворски казни под обвинение дека испраќале пари на милитантните групи Исламска држава и Фронтот Ал Нусра и за испраќање на борци во Сирија. Затворските казни се движат од 7 ипол до 11 години. Три од осудените лица се во бегство, а еден од нив наводно бил убиен во Сирија, но не е потврдено.

XS
SM
MD
LG