Достапни линкови

Грција бара промена на уставното име на Македонија


Знамиња на Грција, Македонија и Европска унија

Портпаролот на грчката влада и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос изјави дека промена на уставното име на Македонија е една од правните обврски на неговата земја за да се постигне договор.

Тој во интервју за грчката ТВ Алфа за евентуалниот план „Б“ за потпишување договор со меѓународните организации, без да мине низ парламентите на двете земји порача дека „не постои никакво меѓународно прашање што може да се реши без меѓународен договор“, што содржи конкретни обврски за двете страни.

XS
SM
MD
LG