Достапни линкови

Трамп го поканил Путин во Белата куќа


американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот лидер Владимир Путин

Еден од главните советници во Кремљ Јури Ушаков изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп го поканил рускиот лидер Владимир Путин да ја посети Белата куќа. Тоа, според Ушаков, било за време на телефонскиот разговор во кој Трамп му ја честитал победата на Путин на критикуваните од поголемиот дел на меѓународната заедница, претседателски избори во минатиот месец. Шест дена по овој телефонски разговор од САД беа протерина десетина руски дипломати како одговор на труењето со неревен гас на поранешниот руски шпион Скрипал и неговата ќерка во Британија.

XS
SM
MD
LG