Достапни линкови

Во воздушен напад во Авганистан убиени околу 30 Талибанци


AFGANISTAN -- Afghan officials carry the dead body of a victim at the site of a suicide bomb attack near a Shi'ite mosque in Kabul, March 9, 2018

Во воздушен напад на талибански камп за обука во северен Авганистан загинале најмалку 30 лица, додека многу поголем број се повредени, соопштува авганистански официјален претставник. Талибанците пак соопштија дека во нападот била погодена верско училиште за време на церемонија за доделување на дипломи и притоа загинале десеттина лица. Се уште не можат да се усогласат податоците за бројот на жртвите, пренесува агенцијата АП. Портпаролот на авганистанското министерство за одбрана тврди дека е нападнат талибански камп за обука и дека во нападот нема убиени цивили.

XS
SM
MD
LG