Достапни линкови

Последната сириска бунтовничка група се повлекува од источна Гута


Цивили одат низ разрушена област во источна Гута на 30 март, годинава

Последната сириска бунтовничка група започнала да се повлекува од источна Гута врз основа на договорот со властите од земјата. Сириски медиуми јавија дека автобуси со 448 лица меѓу кои и борци на Џаиш ал Ислам и нивните семејства го напуштиле градот Доума.

Џаиш ал Ислам која ја бранеше Доума од владините сили поддржани од Русија не потврди дека е постигнат договор за повлекување. Сириската војска соопшти дека некои од борците го одбиле договорот.

XS
SM
MD
LG