Достапни линкови

Европарламентарци со критики до ЕУ за Белорусија


Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко

Триесет и пет членови на Европскиот парламент преку писмо упатија критика за позицијата на ЕУ кон Белорусија во кое наведуваат дека односите со Минск се базираат на економската соработка и трговијанаместо на човекови права, демократија и владеење на правото.

Писмото е адресирано до шефицата за надворешна политика Федерика Могерини и еврокомесарот Јоханес Хан. ЕУ воведе санкции за 4 компании во Белорусија и 117 лица, меѓу кои и претседателот Александар Лукашенко поради насилството на протестите по претседателските избори во земјата во декември, 2010 година.

XS
SM
MD
LG