Достапни линкови

Белгија и Британија со комеморација за жртвите од терористичките напади


Положување на цвеќе на аеродромот во Брисел каде беа извршени нападите

Белгија и Британија денеска одржуваат комеморација за жртвите од одделните терористички напади спроведени во 2016 и 2017 година. Во три координирани самоубиствени бомбашки напади во Белгија загинаа 32 лица, а 300 беа повредени.

Двата напади се случија на аеродромот Завентем, а третиот напад на метро станицата Маелбек. Во Лондон минатата година 5 лица загинаа, а 50 беа повредени кога Халид Масуд влета во пешаци со возило на мостот Вестминстер. Милитантната група Исламска држава презема одговорност за нападите.

XS
SM
MD
LG