Достапни линкови

Собранието на Косово за демаркацијата на границата со Црна Гора


Собранието на Косово

Собранието на Косово денеска во четвртото продолжение од својата вонредна седница ќе го разгледува предлог законот за ратификација на спогодбата за демаркација на граничната линија со Црна Гора. Се уште не е познато дали се обезбедни гласовите на 80 пратенци, неопходни за негово усвојување, па затоа не е јасно како ќе се изјасни парламентот. Демаркацијата на границата со Црна Гора е последен услов на Косово за визна либерализација со Европската унија.

XS
SM
MD
LG