Достапни линкови

Откажана посетата на Лавров на Виетнам?


шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Планираната посета на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на Виетнам, како што јавува Франс прес, била откажана поради „неочекувани причини“. Виетнамското Министерство за надворешни работи соопшти дека дополнително ќе биде соопштено кога ќе биде остварена таа посета. Руски дипломати наведуваат дека до откажувањето на посетата дошло поради „тхнички, а не политички причини“. Виетнам е еден од главните трговски партнери на Русија и најголем купувач на руска воена опрема.

XS
SM
MD
LG