Достапни линкови

Од руски авион испаднале над 170 златни шипки


Над 170 златни шипки испаднале од еден руски товарен авион

Над 170 златни шипки испаднале од еден руски товарен авион за време на полетувањето од Јакутск на Далечниот Исток. Товарот од над 9 тони од овој скапоцен метал не бил доволно зацврстен и дел од него испаднал од авионот. Властите пронајдоа 172 златни шипки, односно скоро 3 ипол тони злато. Никој во инцидентот не бил повреден.

XS
SM
MD
LG