Достапни линкови

Меркел реизбрана за канцелар


Германската канцеларка Ангела Меркел

Германскиот Парламент ја избра Ангела Меркел на нејзиниот четврт мандат како канцелар на земјата. Меркел беше избрана во првата рунда од гласањето во Бундестагот, долниот дом на Парламентот. Се очекува Меркел да положи заклетва на функцијата во текот на денот во резиденцијата на претседателот Френк Валтер Штајнмајер во Берлин.

XS
SM
MD
LG