Достапни линкови

Хаменеи ги обвини „непријателите“ за протестите против носење хиџаб


Иранскиот врховен лидер Ајатолахот Али Хаменеи

Иранскиот врховен лидер Ајатолахот Али Хаменеи ги обвини странските „непријатели“ за финансирање на неодамнешните протести против задолжителното носеше хиџаб. Според него, како резултат на тоа некои девојчиња биле измамени и го отстраниле нивниот превез.

Во Иран беа одржани серија мирни протести на кои десетици жени ги отстрануваа нивните марами со кои им е покриено лицето. Хаменеи посочи дека проблем не се протестите, туку загрижувачки е што сега некои го стават под знак прашалник носењето на хиџабот.

XS
SM
MD
LG