Достапни линкови

Претседателот на Узбекистан во посета на Таџикистан


Узбекистанскиот претседател Шавкат Мирзијаев

Узбекистанскиот претседател Шавкат Мирзијаев е во дводневна официјална посета на Таџикистан на која се гледа како на значаен чекор за подобрување на затегнатите билатерални односи меѓу двете земји. Тој со неговиот таџикистански колега Емомали Рамон се сретнаа зад затворени врати во Душанбе.

Мризијаев кој дојде на функцијата по смртта на неговиот претходник Ислам Каримов во 2016 година изјави дека се залага за подобри односи со соседните земји и дека тоа е приоритет на неговата влада.

XS
SM
MD
LG