Достапни линкови

ОМД со осуда на палењето слики и симболи на протестите


Протест против промена на името во Скопје на 4 март, 2018 година

Обединетата Македонска Дијаспора соопшти денеска дека го осудува чинот на палење на национални симболи и слики од политички субјекти на протестите на дијаспората против промена на името, кои се одржаа на 3 и 4 март.

„ОМД, како и другите организации предводници на движењето “НиеСмеМакедонија”, повеќекратно повикаа на мирен и демократски протест со цел зачувување на уставното име, јазик и идентитет“, се наведува во соопштението.

Од ОМД посочуваат дека се се оградуваат од одговорност, бидејќи демонстрантите своеволно отстапиле од демократските вредности и етика.

XS
SM
MD
LG