Достапни линкови

Во Белград се гласа за локални власти


Локални избори во Белград.

Во Белград се одржуваат локални избори. Граѓаните избираат советници во градскиот Совет. На изборите учествуваат 24 изборни листи, право на глас имаат 1, 6 милиони граѓани. На изборите за главниот град на Србија, граѓаните не избираат градоначалник, туку само гласаат за листите на партиите или за коалициите, а градоначалникот го избира во Собранието на Градот Белград.

Изборите ќе се одржат избори и за општините Бор и Аранѓеловац.

XS
SM
MD
LG