Достапни линкови

Собраниска седница за пратенички прашања


Седница на Собранието на Република Македонија

Собранието на Република Македонија денеска ќе одржи седница за поставување пратенички прашања. Ваква седница се одржува секој последен четврток во месецот, а премиерот и членовите на Владата одговараат на прашања на пратениците. Први по неформалниот редослед за поставување прашања се пратеници од опозицијата, а потоа следуваат нивните колеги од владејачкото мнозинство. На седницата најверојатно повторно нема да учествуваат пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

XS
SM
MD
LG