Достапни линкови

Турција очекува САД да ги исполнат ветувањата за Сирија


турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу

Анкара се надева дека по посетата на државниот секретар Рекс Тилерсон на Турција, САД ќе ги исполнат ветувањата, изјави на Минхенската конференција за безбедност, турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. Турскиот министер повторно ја оцени како неприфатлива одлуката на Американците да се борат против „Исламска држава" во Сирија заедно со курдските Сили за заштита на народот за кои Анкара смета дека се огранок на Курдската работничка партија.

XS
SM
MD
LG