Достапни линкови

Нови воздушни напади на Турција во Африн


Архива: Чад на на позиција во Сирија по напад на турските безбедносни сили.

Турски авион Ф-16 денеска повторно извршија воздушни напади врз сириската покраина Африн, во нападот бомбардирани се 19 цели вклучително засолништа и магацини со оружје, јави турската новинска агенција Анадолија наведувајќи дека авионите безбедно се вратиле.

Турската офанзива во Африн започна пред три недели со цел да ги протера борците на сириските Курди за кои се тврди дека се безбедносна закана за Турција.

XS
SM
MD
LG