Достапни линкови

Олимпијадата во Пјонгчанг под знакот на Северна Кореја


Олимпијадата во Пјонгчанг под знакот на Северна Кореја
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

Учеството на Северна Кореја на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг донесе пауза во севернокорејските нуклеарни и ракетни тестови. За земјата домаќин Јужна Кореја ваквиот мирен развој е потврда на нејзиниот ангажман за мирно решавање на нуклеарната криза на Корејскиот полуостров. Но, САД остануваат скептични на севернокорејската шармантна офанзива на која гледаат како обид за поткопување на меѓународната поддршка за тешките економски санкции. Од Сеул информира Брајан Паден.

XS
SM
MD
LG