Достапни линкови

Силите предводени од САД извршиле напади врз сириски војници


Сирија е во граѓанска војна од 2011 година

Силите предводени од САД во Сирија соопштија дека извршиле шест воздушни напади против провладините сили кои претходно ги нападнале Сириските демокрстаки сили кои ја имаат американската поддршка. Се прецизира дека провладините војници ја минале реката Еуфрат во деконфликтната зона во провинцијата Деир ал Зор. Борбите продолжуваат во Сирија која од 2011 година е зафатена со граѓанска војна во која загинаа стотици илјади луѓе.

XS
SM
MD
LG