Достапни линкови

Големи загуби на њујоршката берза, Дау Џонс во слободен пад


илустрација

Светските берзи вчера забележаа загуби, а американскиот индекс Дау Џонс загуби дури 4,6 насто од вредноста. Новинските агенции јавуваат дека падот на индексите на Вол Стрит започнал во петокот, поради загриженоста на инвеститорите дека поголема инфлација и камати би можело да го забават економскиот раст. И во Европа најзначајните берзански индекси беа во црвено, главно поради чекањето на резултати од преговорите за новата германска влада.

XS
SM
MD
LG