Достапни линкови

Пронајдени тела на дваесет мигранти во море кај Шпанија


Мароканската патрола пронашла дваесетина мигранти со потекло од Африка во еден шпански брод во близина на Мароко. Властите на Мароко не ја соопштуваат точната бројка на мигранти кои биле на бродот, но според првичните сознанија се претпоставува дека биле 20. Причините за несреќата засега не се познати. Илјадници мигранти секоја година се обидуваат да дојдат во Шпанија или преку море, или преку нејзините афрички енклави Мелилја и Сеута.

XS
SM
MD
LG