Достапни линкови

Убиен пилотот на руски воен авион кој се урна


Руското Министерство за одбрана потврди дека вчера беше соборен руски воен авион Сухој-25, а пилотот бил убиен. Во соопштението од министерството се вели дека пилотот бил исфрлен од авионот, но бил убиен додека се спротивставувал на заробувањето од страна на бунтовниците кои се бореле против сириската влада. Во соопштението се вели дека прелиминарните докази покажуваат дека авионот бил соборен од ракетен аларм. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон претходно соопшти дека бунтовничките сили го соборија Сухој-25 во провинцијата Идлиб во северозападна Сирија.

Џихадистичката група наречена Хајат Тахрир ал-Шам ја презеде одговорноста за уривањето на авионот. Во соопштението за медиумскиот канал Ибаа кој е поврзан со бунтовниците не се споменува рускиот пилот. Во изјавата од руското министерство се вели дека областа била контролирана од милитантите на Џабхат ал-Нусра. Рускиот воен дописник Александар Коцс објави на социјалните медиуми видео што наводно ги прикажува бунтовничките борци што ги собирале остатоците од соборениот авион. Рускиот независен тим за разузнавање на конфликти објави фотографии за кои велат дека го покажале мртвото тело на пилотот. Русија во 2015 година покрена воздушна кампања во Сирија како поддршка на силите на сириската војска.

XS
SM
MD
LG