Достапни линкови

Нови обвинувања од Авганистан за Пакистан


Авганистанскиот претседател Ашраф Гани го нарече Пакистан "центарот на Tалибанците" и го повика Исламабад да преземе дејства против милитантната група. Во обраќањето до нацијата, Гани рече дека неговата земја им обезбедила на пакистанските власти "целосна листа" на бунтовниците.

"Чекаме акција. Разговорите и процесот се само зборови на хартија. Авганистанците бараат јасни акции ", рече тој.

Коментарите на Гани доаѓаат по бројни смртоносни напади во главниот град, вклучувајќи го и бомбардирањето со самоубиствени бомби од 27-ми јануари, во кое загинаа повеќе од 100 луѓе, а за кое одговорноста ја презедоа Талибанците. Исламабад ги негира засолништата на милитантни групи кои спроведуваат напади во Авганистан. Белата куќа соопшти дека американскиот потпретседател Мајк Пенс телефонски разговарал со Гани пренесувајќи му ја притоа, решеноста на Америка да го поддржи Авганистан и нејзината влада.

XS
SM
MD
LG