Достапни линкови

Тилерсон ја предупредува Латинска Америка од Русија и Кина


Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон ги предупреди земјите од Латинска Америка да бидат претпазливи во врска со кинеските инвестиции, наведувајќи дека тие потсетуваат на некогашниот европски колонијализам. Тој исто така ја осуди Русија поради продажба на оружје на авторитарните влади во регионот. Пред турнејата по Латинска Америка, Тилерсон изјави дека тој регион треба да се чува од „далечните сили кои не ги одразуваат основите регионални вредности“.

XS
SM
MD
LG