Достапни линкови

Во Германија оптимизам за постигнување договор за нова влада


Лидерите на ЦДУ и на Социјалдемократската партија Ангела Меркел и Мартин Шулц

Лидерите на германските главни политички партии изјавија дека се оптимисти во врска со постигнување договор за формирање „голема коалиција“. Претставници на конзервативците на канцеларката Ангела Меркел и социјалдемократите за денеска најавија одвоени средби за да се подготват за финалната рунда разговори во текот на претстојниот викенд. Тие поставија рок до 4 февруари да постигнат договор за формирање коалициска влада на чие чело ќе биде Меркел. Партиите се надеваат на решение со што би се избегнале предвремени парламентарни избори.

XS
SM
MD
LG