Достапни линкови

Социјалдемократите се за преговори за нова германска влада


Германската канцеларка Ангела Меркел и шефот на социјадемократите Мартин Шулц, Берлин, 07.01.2018.

Германската Социјалдемократска партија донесе одлука да почне коалициски разговори со конзервативците на канцеларката Ангела Меркел, со што станува се поизевсно формирање на нова влада по неколкумесчена неизвесност. На вонредниот конгрес во Бон 56 проценти од делегатите на СПД го поддржаа шефот на партијата Мартин Шулц во неговите обиди да договори коалициска влада со блокот на Меркел. Шулц оцени дека претстојните разговори ќе бидат многу тешки. Канцеларката Меркел ја поздрави одлуката на социјалдемократите. Германија одржа парламентарни избори во септември лани.

XS
SM
MD
LG