Достапни линкови

Иницијална рамка за името, Помина Законот за јазиците, Трамп вели нема да има војна...

Настаните на денот низ фотографии - 11 јануари 2017
Покажи повеќе

МАКЕДОНИЈА / ГРЦИЈА - Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на средба во Солун, како што информираат од МНР, имале добар разговор со фокус на унапредувањето на билатералните односи и градењето доверба. Тие изразиле заедничко очекување дека на претстојниот состанок на 17 јануари преговарачот на ОН во спорот за името, Метју Нимиц, ќе стави на маса инцијална рамка со која суштински ќе се оствари напредок во надминувањето на разликата околу прашањето.
1

МАКЕДОНИЈА / ГРЦИЈА - Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на средба во Солун, како што информираат од МНР, имале добар разговор со фокус на унапредувањето на билатералните односи и градењето доверба. Тие изразиле заедничко очекување дека на претстојниот состанок на 17 јануари преговарачот на ОН во спорот за името, Метју Нимиц, ќе стави на маса инцијална рамка со која суштински ќе се оствари напредок во надминувањето на разликата околу прашањето.

МАКЕДОНИЈА - Петнаесетина поддржувачи на Семакедонскиот национален совет - Македониум излегоа на протест пред Собранието против изгласувањето на Законот за јазици, со кој и албанскиот јазик влегува во службена употреба. Тие сметаат дека Законот е штетен и повикаа на протести. Собранието, без присуство на опозицијата, го изгласа Законот за јазиците.
2

МАКЕДОНИЈА - Петнаесетина поддржувачи на Семакедонскиот национален совет - Македониум излегоа на протест пред Собранието против изгласувањето на Законот за јазици, со кој и албанскиот јазик влегува во службена употреба. Тие сметаат дека Законот е штетен и повикаа на протести. Собранието, без присуство на опозицијата, го изгласа Законот за јазиците.

БЕЛГИЈА - Европската комисија работи на два документи кои се однесуваат на Западниот Балкан, првиот е новата Стратегија која треба да биде претставена во февруари, додека за април е планиран редовниот годишен извештај за напредокот кој ќе биде пресек на состојбата во сите земји во процесот на евроинтеграцијата и препораките на ЕК, како и за секоја земја одделно, изјави портпаролката ЕК Маја Коцијанчич.
3

БЕЛГИЈА - Европската комисија работи на два документи кои се однесуваат на Западниот Балкан, првиот е новата Стратегија која треба да биде претставена во февруари, додека за април е планиран редовниот годишен извештај за напредокот кој ќе биде пресек на состојбата во сите земји во процесот на евроинтеграцијата и препораките на ЕК, како и за секоја земја одделно, изјави портпаролката ЕК Маја Коцијанчич.

ГРЦИЈА - Официјална Атина ја критикуваше грчката црква за нејзините ставови изнесени деновиве во однос на прашањето за името. Грчкото МНР за весникот Катимерини остро ја коментира одлуката на Грчката православна црква, која по одржана дводневна седница го повтори ставот дека не го прифаќа терминот Македонија да биде вклучен во името, наведувајќи: Дали раководството на црквата одлучило да чекори заедно со неонацистичката конструкција Златна Зора?
4

ГРЦИЈА - Официјална Атина ја критикуваше грчката црква за нејзините ставови изнесени деновиве во однос на прашањето за името. Грчкото МНР за весникот Катимерини остро ја коментира одлуката на Грчката православна црква, која по одржана дводневна седница го повтори ставот дека не го прифаќа терминот Македонија да биде вклучен во името, наведувајќи: Дали раководството на црквата одлучило да чекори заедно со неонацистичката конструкција Златна Зора?

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG