Достапни линкови

Грција го кажа ставот за името, Пак врие во Беса, Оган кај Трамп мраз во Мајами, Доделени Златните глобуси...

Настаните на денот низ фотографии - 8 јануари 2018
Покажи повеќе

МАКЕДОНИЈА - Паралелно ќе работиме и на градењето доверба со Атина, како единствена можност за да постигнеме атмосфера во која ќе може да го затвориме и прашањето за името. Тоа е усогласена владина политика, па во тој контекст ќе биде и мојата посета на Атина, изјави вицепремиерот во македонската Влада Бујар Османи.
1

МАКЕДОНИЈА - Паралелно ќе работиме и на градењето доверба со Атина, како единствена можност за да постигнеме атмосфера во која ќе може да го затвориме и прашањето за името. Тоа е усогласена владина политика, па во тој контекст ќе биде и мојата посета на Атина, изјави вицепремиерот во македонската Влада Бујар Османи.

ГРЦИЈА / МАКЕДОНИЈА - Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас, според грчките медиуми, за време на седницата на Владата, ги известил министрите за грчките позиции во преговорите за името. Медиумите во Грција, меѓу кои и државната агенција, како што јави дописникот на МИА од Атина, објавија дека сложено име со географска одредница за севкупна употреба е позицијата што ја претставил Никос Коѕијас.
2

ГРЦИЈА / МАКЕДОНИЈА - Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас, според грчките медиуми, за време на седницата на Владата, ги известил министрите за грчките позиции во преговорите за името. Медиумите во Грција, меѓу кои и државната агенција, како што јави дописникот на МИА од Атина, објавија дека сложено име со географска одредница за севкупна употреба е позицијата што ја претставил Никос Коѕијас.

ГРЦИЈА - Доколку навистина има намера од соседите постои прозорец за решение на спорот со името, рекол грчкиот премиер Алексис Ципрас во неговото обраќање на последната владина седница, додавајќи дека во следните денови ќе се покаже колку е изводливо да се направат суштински чекори во таа насока.
3

ГРЦИЈА - Доколку навистина има намера од соседите постои прозорец за решение на спорот со името, рекол грчкиот премиер Алексис Ципрас во неговото обраќање на последната владина седница, додавајќи дека во следните денови ќе се покаже колку е изводливо да се направат суштински чекори во таа насока.

МАКЕДОНИЈА - Во седиштето на партијата Движење Беса претседателот Биљал Касами заедно се група поддржувачи влегле во просториите во Мавровка. По ова била повикана полицијата на местото на инцидентот, информираа од Движењето БЕСА во Скопје. До ова дојде откако поделеното членство на партијата одржа две паралелни седници на највисокиот партиски орган - Централниот совет, една во Скопје, друга во Тетово.
5

МАКЕДОНИЈА - Во седиштето на партијата Движење Беса претседателот Биљал Касами заедно се група поддржувачи влегле во просториите во Мавровка. По ова била повикана полицијата на местото на инцидентот, информираа од Движењето БЕСА во Скопје. До ова дојде откако поделеното членство на партијата одржа две паралелни седници на највисокиот партиски орган - Централниот совет, една во Скопје, друга во Тетово.

Вчитај повеќе

Категории

XS
SM
MD
LG