Достапни линкови

Во Израел обвинети Палестинци за планирање терористички напади


илустрација

Израелски воен суд обвини тројца Палестинци за планирање терористички напади во Израел со поддршка од Иран. Тие биле уапсени во градот Хеброн во окупираниот Западен Брег. Според новинските агенции, групата била раководена од ирански разузнавачки служби и финансирана од ирански оперативец кој живеел во Јужна Африка. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека станува збор за уште еден обид на Иран да го нападне Израел.

XS
SM
MD
LG