Достапни линкови

Заев и Ципрас оптимисти, Каменос нема да е камен на сопнување, Европски Балкан а не балканска Европа, Рекреативна марихуана во Калифорнија...

Настаните на денот низ фотографии - 2 јануари 2018
Покажи повеќе

МАКЕДОНИЈА - Високи концентрации на загадувачи во воздухот во Скопје се измерени во првите денови во новата 2018 година. Мерните станици во сите скопски општини покажуваат повеќекратно надминување на дозволените граници на среднодневната вредност на честичките ПМ10 од 50 микрограми на метар кубен.
1

МАКЕДОНИЈА - Високи концентрации на загадувачи во воздухот во Скопје се измерени во првите денови во новата 2018 година. Мерните станици во сите скопски општини покажуваат повеќекратно надминување на дозволените граници на среднодневната вредност на честичките ПМ10 од 50 микрограми на метар кубен.

МАКЕДОНИЈА - Премиерот Зоран Заев е оптимист дека може да се најде решение на спорот за името со Грција. Тој на прес-конференција изјави дека 2018 може да биде добра за евроатлантските интеграции на Македонија.
2

МАКЕДОНИЈА - Премиерот Зоран Заев е оптимист дека може да се најде решение на спорот за името со Грција. Тој на прес-конференција изјави дека 2018 може да биде добра за евроатлантските интеграции на Македонија.

ГРЦИЈА - Грчкиот премиер Алесис Ципрас изјави дека оптимист за прашањето за името, но дека очекува конкретни чекори од македонската страна. Тој рече дека е оптимист дека можат ефикасно и одговорно да управуваат со прашањето кое го наследиле од претходните влади се додека, како што вели, од другата страна постои желба да се направат чекори, изјави Ципрас за интервју за грчко радио, пренесе МИА.
3

ГРЦИЈА - Грчкиот премиер Алесис Ципрас изјави дека оптимист за прашањето за името, но дека очекува конкретни чекори од македонската страна. Тој рече дека е оптимист дека можат ефикасно и одговорно да управуваат со прашањето кое го наследиле од претходните влади се додека, како што вели, од другата страна постои желба да се направат чекори, изјави Ципрас за интервју за грчко радио, пренесе МИА.

ГРЦИЈА - Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕиас во интервјуто за грчкото радио Real fm, вели дека сѐ уште не се започнати суштински преговори на претставниците на двете земји со медијаторот Метју Нимиц. Тој избегна да ги открие грчките црвени линии, бидејќи смета дека тие не треба да се соопштуваат јавно, додека за евентуалното решение изразува убеденост дека во Парламентот ќе биде изгласано од мнозинство пратеници.
4

ГРЦИЈА - Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕиас во интервјуто за грчкото радио Real fm, вели дека сѐ уште не се започнати суштински преговори на претставниците на двете земји со медијаторот Метју Нимиц. Тој избегна да ги открие грчките црвени линии, бидејќи смета дека тие не треба да се соопштуваат јавно, додека за евентуалното решение изразува убеденост дека во Парламентот ќе биде изгласано од мнозинство пратеници.

Вчитај повеќе

Категории

XS
SM
MD
LG