Достапни линкови

Хрватска ја повика Словенија да не посегнува по еднострани мерки


Премиерите на Словенија и на Хрватска Миро Церар и Андреј Пленковиќ, Загреб, 19.12.2017.

Министерството за надворешни и европски работи на Хрватска упати дипломатска нота до Словенија повикувајќи ја да не ја применува арбитражната одлука за разграничувањето на море и копно меѓу двете држави што Хрватска не го признава. По повод најавите дека од 29 овој месец Словенија ќе почне да ја применува арбитражната одлука, Загреб бара „конструктивен дијалог“ и избегнување инциденти, односно Љубљана да „остане приврзана на мирно решавање на отворените прашања“. Премиерите на Словенија и на Хрватска Миро Церар и Андреј Пленковиќ на минатонеделниот состанок во Загреб не се договорија за решавање на граничниот спор, но порачаа дека треба да се избегнуваат инциденти.

XS
SM
MD
LG