Достапни линкови

Македонија доби јавен обвинител, Автобус се заби подземен пешачки премин во Москва, Фемен сакаа да го украдат Исус...

Настаните на денот низ фотографии - 25 декември 2017
Покажи повеќе

МАКЕДОНИЈА - Собранието со 61 глас ЗА и еден воздржан го избра Љубомир Јовески за нов јавен обвинител на Република Македонија. Јовевски во свечената изјава рече дека ќе го почитува Уставот и законите и оти ќе работи чесно, совесно и непристрасно и на враќањето на довербата на граѓаните во Јавното обвинителство.
1

МАКЕДОНИЈА - Собранието со 61 глас ЗА и еден воздржан го избра Љубомир Јовески за нов јавен обвинител на Република Македонија. Јовевски во свечената изјава рече дека ќе го почитува Уставот и законите и оти ќе работи чесно, совесно и непристрасно и на враќањето на довербата на граѓаните во Јавното обвинителство.

МАКЕДОНИЈА - Премиерот Зоран Заев изјави дека завршувањето на конгресот на ВМРО-ДПМНЕ и изборот на новиот лидер на партијата Христијан Мицковски треба да претставува и перспектива за државата. Заев рече дека првата прилика кога ќе има потреба од средба со Мицковски би ја прифатил и би го поканил.
2

МАКЕДОНИЈА - Премиерот Зоран Заев изјави дека завршувањето на конгресот на ВМРО-ДПМНЕ и изборот на новиот лидер на партијата Христијан Мицковски треба да претставува и перспектива за државата. Заев рече дека првата прилика кога ќе има потреба од средба со Мицковски би ја прифатил и би го поканил.

РУСИЈА - Руската централна изборна комисија ја одби кандидатурата на активистот за борба против корупцијата и опозициски политичар Алексеј Навални за претстојните претседателски избори во земјата. Тој доцна синоќа ги поднесе документите потребни за регистрирање како претседателски кандидат, но доби негативен одговор.
3

РУСИЈА - Руската централна изборна комисија ја одби кандидатурата на активистот за борба против корупцијата и опозициски политичар Алексеј Навални за претстојните претседателски избори во земјата. Тој доцна синоќа ги поднесе документите потребни за регистрирање како претседателски кандидат, но доби негативен одговор.

ВАТИКАН - Топлес активистка на женското движење Фемен се обидува да ја земеме куклата Исус од постановката Раѓањето на Исус на плоштадот Свети Петар во Ватикан, за време на традиционалното обраќање и миса на папата Франциск пред Божиќ. Поглаварот на Римокатоличката црква, во својата порака ја осуди драмата на мигрантите во светот. Тој упати апел за нивно гостопримство, оценувајќи дека верата бара да се прифаќаат странци.
4

ВАТИКАН - Топлес активистка на женското движење Фемен се обидува да ја земеме куклата Исус од постановката Раѓањето на Исус на плоштадот Свети Петар во Ватикан, за време на традиционалното обраќање и миса на папата Франциск пред Божиќ. Поглаварот на Римокатоличката црква, во својата порака ја осуди драмата на мигрантите во светот. Тој упати апел за нивно гостопримство, оценувајќи дека верата бара да се прифаќаат странци.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG