Достапни линкови

Конгрес ќе има ама кој ќе дојде, Закани од Трамп, Со автомобил газел пешаци во Мелбурн, Принцот Хари на прва сесија со свршеницата...

Настаните на денот низ фотографии - 21 декември 2017
Покажи повеќе

МАКЕДОНИЈА - Конгрес на кој ќе се избира нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ во Валандово ќе има, соопшти партискиот Извршен комитет, откако на неговата последна седница не била прифатена иницијативата за одложување на Конгресот. Поголем број партиски членови, меѓу кои и високи функционери, бараа одложување на Конгресот, поради, како што рекоа, фаворизирањето на еден кандидат за нов лидер на најголемата опозициска партија.
1

МАКЕДОНИЈА - Конгрес на кој ќе се избира нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ во Валандово ќе има, соопшти партискиот Извршен комитет, откако на неговата последна седница не била прифатена иницијативата за одложување на Конгресот. Поголем број партиски членови, меѓу кои и високи функционери, бараа одложување на Конгресот, поради, како што рекоа, фаворизирањето на еден кандидат за нов лидер на најголемата опозициска партија.

АВСТРАЛИЈА - Австралиската полиција уапси две лица откако со нивниот автомобил удриле во пешаци во Мелбурн, при што биле повредени најмалку 13 луѓе. Полицијата не беше во можност веднаш да ја потврди причината за инцидентот или дали бил поврзан со тероризам. Подоцна надлежните соопштија дека возачот имал ментално нарушено здравје и бил зависник од наркотици.
2

АВСТРАЛИЈА - Австралиската полиција уапси две лица откако со нивниот автомобил удриле во пешаци во Мелбурн, при што биле повредени најмалку 13 луѓе. Полицијата не беше во можност веднаш да ја потврди причината за инцидентот или дали бил поврзан со тероризам. Подоцна надлежните соопштија дека возачот имал ментално нарушено здравје и бил зависник од наркотици.

ШПАНИЈА - Два месеца по распуштањето на каталонската влада поради сапрогласувањето на независноста од Шпанија, Каталонија гласаше за нов регионален парламент. Каталонците се длабоко поделени околу независноста, поради што тешко ќе оди формирањето нова регионална влада.
3

ШПАНИЈА - Два месеца по распуштањето на каталонската влада поради сапрогласувањето на независноста од Шпанија, Каталонија гласаше за нов регионален парламент. Каталонците се длабоко поделени околу независноста, поради што тешко ќе оди формирањето нова регионална влада.

ИЗРАЕЛ - Израелски Арап облечен како Дедо Мраз јава камила низ улиците на Сариот Град во Ерусалим. Генералното собрание на Обединетите нации свика вонредна седница за нацрт-резолуцијата за Ерусалим која веќе беше блокирана од САД во Советот за безбедност. Белата куќа се закани со финансиски санкции на сите кои ќе гласаат против одлуката на претседателот Трамп за прогласување на Ерусалим за израелска престолнина. Оваа одлука на Трамп предизвика серија протести и насилства.
4

ИЗРАЕЛ - Израелски Арап облечен како Дедо Мраз јава камила низ улиците на Сариот Град во Ерусалим. Генералното собрание на Обединетите нации свика вонредна седница за нацрт-резолуцијата за Ерусалим која веќе беше блокирана од САД во Советот за безбедност. Белата куќа се закани со финансиски санкции на сите кои ќе гласаат против одлуката на претседателот Трамп за прогласување на Ерусалим за израелска престолнина. Оваа одлука на Трамп предизвика серија протести и насилства.

Вчитај повеќе

Категории

XS
SM
MD
LG