Достапни линкови

Непоколебливи за НАТО и ЕУ, Трамп поостар со Кина, Спречен атентат на Ердоган, Пак се пука во Украина...

Настаните на денот низ фотографии 18 декември 2017
Покажи повеќе

МАКЕДОНИЈА - Следниот НАТО самит е незамислив без прашањето за проширувањето, а сакаме во февруари ЕУ да одреди датум за преговори со Македонија, истакна шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто за време на неговата посета на Македонија. Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, по средбата со Сијарто, ја потенцираше решителноста на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО и најави дека разговорите спорот со Грција за името ќе продолжат по празниците.
1

МАКЕДОНИЈА - Следниот НАТО самит е незамислив без прашањето за проширувањето, а сакаме во февруари ЕУ да одреди датум за преговори со Македонија, истакна шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто за време на неговата посета на Македонија. Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, по средбата со Сијарто, ја потенцираше решителноста на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО и најави дека разговорите спорот со Грција за името ќе продолжат по празниците.

САД - Кина и Русија работат на штета на интересите на САД, оценува Белата куќа во новата стратегија за национална безбедност чии основи точки ги изложи претседателот Доналд Трамп. Кина и Русија ги предизвикуваат моќта, влијанието и интересите на САД и се обидуваат да ја поткопаат американската безбедност и просперитет, се наведува во документот во кој се додава дека тие две земји се решени да создадат помалку слободни и отворени економии, да ги зголемат нивните војски и да ги контролираат информациите со цел репресија на населението и ширење на своето влијание. Претставувајќи ја стратегијата Трамп изјави дека и покрај тоа Вашингтон ќе бара големо партнерство со двете ривалски сили.
2

САД - Кина и Русија работат на штета на интересите на САД, оценува Белата куќа во новата стратегија за национална безбедност чии основи точки ги изложи претседателот Доналд Трамп. Кина и Русија ги предизвикуваат моќта, влијанието и интересите на САД и се обидуваат да ја поткопаат американската безбедност и просперитет, се наведува во документот во кој се додава дека тие две земји се решени да создадат помалку слободни и отворени економии, да ги зголемат нивните војски и да ги контролираат информациите со цел репресија на населението и ширење на своето влијание. Претставувајќи ја стратегијата Трамп изјави дека и покрај тоа Вашингтон ќе бара големо партнерство со двете ривалски сили.

ГРЦИЈА - Грчката полиција уапсила деветмина турски левичари кои планирале да извршат атентат врз турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на неговата неодамнешна посета на Атина, јавуваат грчките медиуми повикувајќи се на полициски извори. Во извештаите се наведува дека уапсените се припадници на турската комунистичка група Револуционерен народен фронт која е прогласена за терористичка група, а која подготвувала напад со ракетни фрлачи, рачни гранати и запаливи бомби.
3

ГРЦИЈА - Грчката полиција уапсила деветмина турски левичари кои планирале да извршат атентат врз турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на неговата неодамнешна посета на Атина, јавуваат грчките медиуми повикувајќи се на полициски извори. Во извештаите се наведува дека уапсените се припадници на турската комунистичка група Револуционерен народен фронт која е прогласена за терористичка група, а која подготвувала напад со ракетни фрлачи, рачни гранати и запаливи бомби.

УКРАИНА - Украинската Армија соопшти дека тројца нејзини војници се убиени, во услови на повеќекратни прекршувања на прекинот на огнот од страна на сепаратистите во источна Украина. Според соопштението на Министерството за одбрана, сепаратистите 14 пати го прекршиле прекинот на огнот употребувајќи минофрлачи и тешка артилерија. Во борбите меѓу украинските сили и сепаратистите поддржани од Русија, кои држат делови од регионите Доњецк и Луганск, од април 2014 година загинаа над 10.300 луѓе.
4

УКРАИНА - Украинската Армија соопшти дека тројца нејзини војници се убиени, во услови на повеќекратни прекршувања на прекинот на огнот од страна на сепаратистите во источна Украина. Според соопштението на Министерството за одбрана, сепаратистите 14 пати го прекршиле прекинот на огнот употребувајќи минофрлачи и тешка артилерија. Во борбите меѓу украинските сили и сепаратистите поддржани од Русија, кои држат делови од регионите Доњецк и Луганск, од април 2014 година загинаа над 10.300 луѓе.

Вчитај повеќе

Категории

XS
SM
MD
LG