Достапни линкови

Дачиќ ја отфрли можноста Косово да стане членка на Советот на Европа


Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска ја отфрли можноста Косово да стане членка на Советот на Европа.

" Косово не е држава и со тоа не ги исполнува основните услови за да стане членка на Советот на Европа. Косово не ги исполнува основните принципи и стандарди на Советот на Европа во поглед на заштитата на човековите права, демократијата и владеењето на правото", изјави Дачиќ, откако косовскиот вицепремиер Енвер Хоџај најави дека Косово во текот на декември или на почетокот на јануари ќе поднесе барање за прием во Советот на Европа.

Одлуката за прием на Косово би требало да ја донесат Комитетот на министри и Парламентарното собрание на Советот

XS
SM
MD
LG