Достапни линкови

Средба на Могерини со балканските лидери в понеделник


Архива: Федерика Могерини.

Високата претставничка на Европската унија Федерика Могерини и шесте премиери од Западен Балкан в понеделник на третиот состанок ќе разговараат за актиелните настани во регионот и за изгледите во 2018 година кога на европските партнери во регионот ќе им биде понудена единствена можност да напредуваат на патот кон интеграцијата во Унијата, соопшти денеска ЕУ.

„ЕУ е посветена на зајакнување на ангажманот на ЕУ со регионот и осигурување дека сите земји од Западен Балкан ги преземат неопходните чекори за нивното напредување кон Унијата да стане неповратно“, се вели во соопштението.

XS
SM
MD
LG