Достапни линкови

Диво насеље нема да не скара, Нимиц не кажа предлог, Путин кај Ердоган го критикува Трамп, Филантропите за спас на Планетата, Рибери на суд...

Настаните на денот низ фотографии - 12 декември 2017
Покажи повеќе

БЕЛГИЈА - Медијаторот на Обединетите Нации во разговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по разговорите во Брисел со преставниците Васко Наумовски и Адемантиос Василакис, изјави дека и во Скопје и во Атина постојат индикации дека би требало да се направат интензивни напори за да се реши ова прашање. Јас не дадов никакви предлози, но се обидувам да ги олеснувам разговорите меѓу двете страни, рече Нимиц.
1

БЕЛГИЈА - Медијаторот на Обединетите Нации во разговорите за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по разговорите во Брисел со преставниците Васко Наумовски и Адемантиос Василакис, изјави дека и во Скопје и во Атина постојат индикации дека би требало да се направат интензивни напори за да се реши ова прашање. Јас не дадов никакви предлози, но се обидувам да ги олеснувам разговорите меѓу двете страни, рече Нимиц.

КОСОВО - Македонија и Косово развиваат добра соработка и ги продлабочуваат односите, а случајот Диво насеље е чувствително прашање коешто не треба да предизвика проблеми во билатералните односи, истакнаа на заедничка прес-конференција премиерите на двете земји Зоран Заев и Рамуш Харадинај во Приштина. Ова е прва официјална посета на македонскиот премиер на Косово.
2

КОСОВО - Македонија и Косово развиваат добра соработка и ги продлабочуваат односите, а случајот Диво насеље е чувствително прашање коешто не треба да предизвика проблеми во билатералните односи, истакнаа на заедничка прес-конференција премиерите на двете земји Зоран Заев и Рамуш Харадинај во Приштина. Ова е прва официјална посета на македонскиот премиер на Косово.

ТУРЦИЈА - Фотографија од рускиот претседател Владимир Путин закачена на новогодишна елка. Путин е во официјална посета на Турција, каде со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, меѓу другото, разговарале за одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за Ерусалим. Би сакал да истакнам дека Русија и Турција ја сметаат одлуката на САД за признавање на Ерусалим како главен град на Израел и за пренесување на американската амбасада во тој град не помага за решавање на ситуацијата на Блискиот Исток. Напротив, ја дестабилизира ситуацијата и онака сложената ситуацијаво регионот. Таа може во суштина да ги намали перспективите на израелско-палестинскиот мировен процес, изјавил Путин во Анкара.
3

ТУРЦИЈА - Фотографија од рускиот претседател Владимир Путин закачена на новогодишна елка. Путин е во официјална посета на Турција, каде со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, меѓу другото, разговарале за одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за Ерусалим. Би сакал да истакнам дека Русија и Турција ја сметаат одлуката на САД за признавање на Ерусалим како главен град на Израел и за пренесување на американската амбасада во тој град не помага за решавање на ситуацијата на Блискиот Исток. Напротив, ја дестабилизира ситуацијата и онака сложената ситуацијаво регионот. Таа може во суштина да ги намали перспективите на израелско-палестинскиот мировен процес, изјавил Путин во Анкара.

СИРИЈА - Вештачка нога фотографирана во урнатините од зграда во бунтовничкиот град Дера, каде до неодамна се водеше една од најжестоките битки во завојуваната Сирија. Пентагон воздржано реагира на објавата за повлекување на значителен дел на руските сили од Сирија. Руските изјави за повлекување на силите често не одговораат со вистинското намалување на воените ефективи и не влијаат врз американските приоритети во Сирија. Меѓународната коалиција ги продолжува операциите во Сирија, изјави портпаролот на американското министерство за одбрана Едријен Ренкин Галовеј.
4

СИРИЈА - Вештачка нога фотографирана во урнатините од зграда во бунтовничкиот град Дера, каде до неодамна се водеше една од најжестоките битки во завојуваната Сирија. Пентагон воздржано реагира на објавата за повлекување на значителен дел на руските сили од Сирија. Руските изјави за повлекување на силите често не одговораат со вистинското намалување на воените ефективи и не влијаат врз американските приоритети во Сирија. Меѓународната коалиција ги продолжува операциите во Сирија, изјави портпаролот на американското министерство за одбрана Едријен Ренкин Галовеј.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG