Достапни линкови

Стоп за рудникот на смртта, Ердоган и на кавга и на помирување во Грција, Путин сака четврти мандат, Благодариме Џони...

Настаните на денот низ фотографии - 8 декември 2017
Покажи повеќе

МАКЕДОНИЈА - Граѓани, организирани преку социјалните мрежи, излегоа на протест пред владата во Скопје против изградбата на рудникот Казандол во Валандово, или како што велат, рудникот на смртта. Протести против рудникот Казандол имаше и во Валандово. Оттаму граѓаните порачаа: Овде сме да кажеме стоп за изградба на рудниците Казандол, Иловица и Боров дол, нема да дозволиме тоа да се случи. Компанијата која треба да стопанисува со рудникот Казандол, Сардич МЦ, реагираше дека рудникот воопшто нема да загадува.
1

МАКЕДОНИЈА - Граѓани, организирани преку социјалните мрежи, излегоа на протест пред владата во Скопје против изградбата на рудникот Казандол во Валандово, или како што велат, рудникот на смртта. Протести против рудникот Казандол имаше и во Валандово. Оттаму граѓаните порачаа: Овде сме да кажеме стоп за изградба на рудниците Казандол, Иловица и Боров дол, нема да дозволиме тоа да се случи. Компанијата која треба да стопанисува со рудникот Казандол, Сардич МЦ, реагираше дека рудникот воопшто нема да загадува.

МАКЕДОНИЈА - Во македонското Собрание беше доделена државната награда Свети Климент Охридски за 2017 година. Добитници годинава се професорот и писател Венко Андоновски и историчарот Наим Алими во областа на воспитанието и образованието, и музичкиот уметник Гарабет Тавитјан, писателот Јордан Плевнеш и филмологот Илинденка Петрушева во областа на културата и уметноста.
2

МАКЕДОНИЈА - Во македонското Собрание беше доделена државната награда Свети Климент Охридски за 2017 година. Добитници годинава се професорот и писател Венко Андоновски и историчарот Наим Алими во областа на воспитанието и образованието, и музичкиот уметник Гарабет Тавитјан, писателот Јордан Плевнеш и филмологот Илинденка Петрушева во областа на културата и уметноста.

ГРЦИЈА - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и неговата сопруга Емине позираат со деца облечени во народна носија, припадници на муслиманската заедница во Комотини. Претседателите на Турција и на Грција Реџеп Таип Ердоган и Прокопис Павлопулос изјавија дека двете земји треба да изградат нова иднина и покрај разликите од минатото, откако посетата на Ердоган на Атина се претвори во размена на обвинувања за голем број историски прашања.
3

ГРЦИЈА - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и неговата сопруга Емине позираат со деца облечени во народна носија, припадници на муслиманската заедница во Комотини. Претседателите на Турција и на Грција Реџеп Таип Ердоган и Прокопис Павлопулос изјавија дека двете земји треба да изградат нова иднина и покрај разликите од минатото, откако посетата на Ердоган на Атина се претвори во размена на обвинувања за голем број историски прашања.

РУСИЈА - Рускиот претседател Владимир Путин фотографиран на Арктикот, за време на инспекција на второто по големина руско наоѓалиште на гас. Путин соопшти дека по 4-ти пат ќе се кандидира за претседател на Русија.
4

РУСИЈА - Рускиот претседател Владимир Путин фотографиран на Арктикот, за време на инспекција на второто по големина руско наоѓалиште на гас. Путин соопшти дека по 4-ти пат ќе се кандидира за претседател на Русија.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG