Достапни линкови

Состанок на СБ на ОН за Ерсуалим


Советот за безбедност на Обединетите нации

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи итен состанок по повод одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Осум земји кои се противат на овој американски потег побараа седница на Советот, како и извештај од генералниот секретар Антони Гутереш. Тој изјави дека прашањето за Ерусалим мора да биде решено со директни израелско палестински преговори.

XS
SM
MD
LG