Достапни линкови

Лидерите на Западен Балкан и заемите од Светска банка


Премиерите на Македонија и на Србија Зоран Заев и Ана Брнабиќ, Софија, 07.12.2017.

Светска банка понуди 200 милиони долари во заеми за промоција на економската интеграција во Западен Балкан додека лидерите во регионот ветија продлабочување на врските со цел приближување до Европската унија. Ова се наведува во соопштнието на Светска банка и на лидерите на Западен Балкан по вчерашниот нивен состанок во Софија. „На нас е демонстрираме дека земјите од нашиот регион носат просперитет, а не само проблеми во Европската унија“, реше бугарскиот премиер Бојко Борисов по состанокот со неговите колеги од Македонија, Србија и Албанија.

XS
SM
MD
LG