Достапни линкови

Регионот поблиску до ЕУ, Стоп за дискриминацијата во учебниците, Атина во пламен, Врие во Палестина, Полски труби за папата...

Настаните на денот низ фотографии - 7 декември 2018
Покажи повеќе

БУГАРИЈА - Изградбата на коридорите 8 и 10 е дополнителна можност за раст и развој на регионот на Западен Балкан, како и за приближување на регионот кон ЕУ, рече премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција во Софија на премиерите од регионот, во рамки на Меѓународната конференција Посилна регионална интеграција на Балканот, чиј домаќин е Светска Банка.
1

БУГАРИЈА - Изградбата на коридорите 8 и 10 е дополнителна можност за раст и развој на регионот на Западен Балкан, како и за приближување на регионот кон ЕУ, рече премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција во Софија на премиерите од регионот, во рамки на Меѓународната конференција Посилна регионална интеграција на Балканот, чиј домаќин е Светска Банка.

МАКЕДОНИЈА - За хомосексуалноста треба да се каже дека е застој во психосексуалниот развој на пониско ниво. Текст превземен од лекција во учебник за средно образование, а испишан на монитор за време на конференција во Скопје за надминување на дискриминацијата во учебниците. Коалицијата Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници организираше конференција Кон образование без дискриминација: Заложби за надминување на дискриминацијата во учебниците за високо образование.
2

МАКЕДОНИЈА - За хомосексуалноста треба да се каже дека е застој во психосексуалниот развој на пониско ниво. Текст превземен од лекција во учебник за средно образование, а испишан на монитор за време на конференција во Скопје за надминување на дискриминацијата во учебниците. Коалицијата Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници организираше конференција Кон образование без дискриминација: Заложби за надминување на дискриминацијата во учебниците за високо образование.

ГРЦИЈА - Грчката полиција се судри со маскирани демонстранти во Атина на деветтата годишнина од убиството на еден тинејџер од страна на полицијата. По протестниот марш, млади со качулки почнале да фрлаат камења и запаливи бомби врз полицијата. Полицијата одговори со солзавец и шок гранати.
3

ГРЦИЈА - Грчката полиција се судри со маскирани демонстранти во Атина на деветтата годишнина од убиството на еден тинејџер од страна на полицијата. По протестниот марш, млади со качулки почнале да фрлаат камења и запаливи бомби врз полицијата. Полицијата одговори со солзавец и шок гранати.

ИЗРАЕЛ - Палестинци фрлаат со камења и запаливи направи кон израелските безбедносни сили на протестот против одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел. Оваа одлука на Трамп би можела да ја загрози улогата на Соединетите Држави како медијатор во регионот, сметаат аналитичарите.
4

ИЗРАЕЛ - Палестинци фрлаат со камења и запаливи направи кон израелските безбедносни сили на протестот против одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел. Оваа одлука на Трамп би можела да ја загрози улогата на Соединетите Држави како медијатор во регионот, сметаат аналитичарите.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG