Достапни линкови

Во Атина судири меѓу полицијата и демонстранти


Во Атина судири меѓу полицијата и демонстранти
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:06 0:00

Грчката полиција синоќа се судри со маскирани демонстранти во Атина на деветтата годишнина од убиството на еден тинејџер од страна на полицијата. По протестниот марш, млади со качулки почнале да фрлаат камења и запаливи бомби врз полицијата. Полицијата одговори со солзавец и шок гранати. Претходно, демонстрантите маршираа низ центарот на Атина во чест на сеќавањето на 15-годишниот Александрос Григоропулос, а чие убиство ги предизвика најgolemite немири во Грција во изминативе неколку децении.

Категории

XS
SM
MD
LG