Достапни линкови

Пријателство од Брисел, Трамп го стресе арапскиот свет, Русија смислува одговор за МОК, Путин навести нова кандидатура, Почина Џони Холидеј...

Настаните на денот низ фотографии - 6 декември 2017
Покажи повеќе

БЕЛГИЈА - Премиерот Зоран Заев престојува во дводневна работна посета на Брисел, каде, има средби со претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер, со претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и со еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан. Главна тема на средбите е македонската евроатлантска интеграција. Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер по средбата со Заев во Брисел изјави дека е задоволен од неговата работа и дека тоа е почеток на едно одлично пријателство.
1

БЕЛГИЈА - Премиерот Зоран Заев престојува во дводневна работна посета на Брисел, каде, има средби со претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер, со претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и со еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан. Главна тема на средбите е македонската евроатлантска интеграција. Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер по средбата со Заев во Брисел изјави дека е задоволен од неговата работа и дека тоа е почеток на едно одлично пријателство.

САД - Интеграцијата во НАТО и ЕУ останува врвен државен, политички и стратешки приоритет на Република Македонија, а Парламентот се приклучува кон заложбите за реформските процеси кои се приоритет на парламентарното мнозинство и на сите политички чинители, при што од суштинско значење е и конструктивноста на опозицијата, истакна претседателот на Собранието Талат Џафери на средбата со директорот на Канцеларијата за јужна и централна Европа во Стејт департментот Метју Палмер.
2

САД - Интеграцијата во НАТО и ЕУ останува врвен државен, политички и стратешки приоритет на Република Македонија, а Парламентот се приклучува кон заложбите за реформските процеси кои се приоритет на парламентарното мнозинство и на сите политички чинители, при што од суштинско значење е и конструктивноста на опозицијата, истакна претседателот на Собранието Талат Џафери на средбата со директорот на Канцеларијата за јужна и централна Европа во Стејт департментот Метју Палмер.

МАКЕДОНИЈА - Судењето за случајот Траекторија на СЈО, а кој се однесува на изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид, беше одложено на барање на одбраната. Во овој случај обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, како и екс директорот на Агенцијата за државни патишта Љупчо Георгиевски. Груевски се товари за делото примање награда за противзаконито влијание, а останатите за злоупотреба на службената положба и овластувања.
3

МАКЕДОНИЈА - Судењето за случајот Траекторија на СЈО, а кој се однесува на изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид, беше одложено на барање на одбраната. Во овој случај обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, како и екс директорот на Агенцијата за државни патишта Љупчо Георгиевски. Груевски се товари за делото примање награда за противзаконито влијание, а останатите за злоупотреба на службената положба и овластувања.

УКРАИНА - Поранешниот грузиски претседател и актуелен украински опозициски лидер Михаил Саакашвили денеска ги повика своите приврзаници на одржување народно собрание пред зградата на Парламентот на Укранина во Киев. Заедно со него, качени на бина, беа и повредените во судирите со полицијата која сакаше да го приведе под сомнение за помагање на криминална организација, а од која го ослободина неговите поиддржувачи.
4

УКРАИНА - Поранешниот грузиски претседател и актуелен украински опозициски лидер Михаил Саакашвили денеска ги повика своите приврзаници на одржување народно собрание пред зградата на Парламентот на Укранина во Киев. Заедно со него, качени на бина, беа и повредените во судирите со полицијата која сакаше да го приведе под сомнение за помагање на криминална организација, а од која го ослободина неговите поиддржувачи.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG