Достапни линкови

Столтенберг: Земјите од Западен Балкан да ги намалат тензиите


Архива - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг коментирајќи ја актуелната ситуација во регионот апелираше сите земји од Западен Балкан да направат се што е во нивна моќ за намалување на тензиите, избегнување на потпалувачка реторика и спречување нови вооружени судири во регионот.

„Главната одговорност пред се е на земјите во регионот, но и на НАТО, да помогне во избегнување на каков било судир во Западен Балкан“, рече Столтенберг.

XS
SM
MD
LG