Достапни линкови

Судот го одобри обвинението на СЈО за случајот „Трезор“


Архива - Основен суд Скопје 1 - Скопје.

Советот за оценка на обвинителниот акт при Основниот суд Скопје 1 го одобрил обвинението за случајот „Трезор“ на Специјалното јавно обвинителство, во кој осомничени се поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, поранешниот шеф на неговиот кабинет Тони Јакимовски, поранешниот началник на Петтата управа Горан Грујевски и поранешниот помошник министер во МВР Небојша Сајковиќ.

Истрагата за предметот Трезор, СЈО ја отвори поради сомневање дека 860 илјади евра од буџетот завршиле во приватни џебови преку набавка на опрема за прислушување.

XS
SM
MD
LG