Достапни линкови

Могерени и Тилерсон дискутирале за земјите од Западен Балкан


Прес-конференција шефицата на дипломатијата на ЕУ Могерини и државниот секретар на САД Рекс Тилерсон. 05.12.2017

Шефицата за надворешна политика на Европската унија Федерика Могерини на заедничка прес-конференција со државниот секретар на САД Рекс Тилерсон во Советот на Европа во Брисел, изјави дека дискутирале за земјите од Западен Балкан и нивните перспективи кон Европската унија.

„Дискутиравме за Западен Балкан, двајцата ја потврдивме нашата посветеност кон регионот кој има јасна перспектива кон Европската унија и ги охрабривме да продолжат реформите и процесот на помирување во регионот“, рече Могерини.

XS
SM
MD
LG