Достапни линкови

Притвор за 6 пратеници, Стоп за петардите, Русија обележува странски агенти, Саакашвили сакал да скокне од покрив...

Настаните на денот низ фотографии - 5 декември 2017
Покажи повеќе

МАКЕДОНИЈА - Пратеници осомничени за насилството во Собранието на 27 април се поздравуваат за поддршка со свои колеги пред Судот во Скопје, каде беа на распит за т.н. крвав четврток. На пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов, за кои во медиумите се пишуваше дека за време на настаните во Собранието на 27 април, ги отвориле собраниските врати за да влезе толпата народ, Кривичниот суд по распитот кај судија им одреди мерка притвор во траење од 30 дена. На Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска и Љупчо Димовски им е одреден домашен притвор, објави Кривичниот суд.
1

МАКЕДОНИЈА - Пратеници осомничени за насилството во Собранието на 27 април се поздравуваат за поддршка со свои колеги пред Судот во Скопје, каде беа на распит за т.н. крвав четврток. На пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов, за кои во медиумите се пишуваше дека за време на настаните во Собранието на 27 април, ги отвориле собраниските врати за да влезе толпата народ, Кривичниот суд по распитот кај судија им одреди мерка притвор во траење од 30 дена. На Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска и Љупчо Димовски им е одреден домашен притвор, објави Кривичниот суд.

МАКЕДОНИЈА - Деца од скопската населба Аеродром држат транспаренти притив употребата на петарди и други пиротехнички средства. Одделението за превенција при СВР Скопје, градоначалникот на општина Аеродром Златко Марин, Црвениот крст на Град Скопје и ученици од основните училишта во оваа општина почнаа кампања Среќна и безбедна 2018 година - во семејно и пријателско дружење. Основна цел на кампањата е подигање на свеста кај граѓаните, особено кај малолетната популација за опасноста од употребата на петарди и други пиротехнички средства, информираше МВР.
2

МАКЕДОНИЈА - Деца од скопската населба Аеродром држат транспаренти притив употребата на петарди и други пиротехнички средства. Одделението за превенција при СВР Скопје, градоначалникот на општина Аеродром Златко Марин, Црвениот крст на Град Скопје и ученици од основните училишта во оваа општина почнаа кампања Среќна и безбедна 2018 година - во семејно и пријателско дружење. Основна цел на кампањата е подигање на свеста кај граѓаните, особено кај малолетната популација за опасноста од употребата на петарди и други пиротехнички средства, информираше МВР.

БЕЛГИЈА - Дискутиравме за Западен Балкан, двајцата ја потврдивме нашата посветеност кон регионот кој има јасна перспектива кон ЕУ и ги охрабривме да продолжат реформите и процесот на помирување во регионот, изјави шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини на заедничката прес-конференција со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, во Советот на Европа во Брисел.
3

БЕЛГИЈА - Дискутиравме за Западен Балкан, двајцата ја потврдивме нашата посветеност кон регионот кој има јасна перспектива кон ЕУ и ги охрабривме да продолжат реформите и процесот на помирување во регионот, изјави шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини на заедничката прес-конференција со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, во Советот на Европа во Брисел.

РУСИЈА - Рускиот Претседател Владимир Путин го потпиша законот што го донесе Советoт на руската федерацијата со кој ќе и овозможи на владата да ги прогласи медиумите финансирани од странство за странски агенти и да воведе ограничувања за нив. Претседателот на РСЕ, Том Кент изјави дека Радио Слободна Европа останува посветена на професионалната и објективна работа.
4

РУСИЈА - Рускиот Претседател Владимир Путин го потпиша законот што го донесе Советoт на руската федерацијата со кој ќе и овозможи на владата да ги прогласи медиумите финансирани од странство за странски агенти и да воведе ограничувања за нив. Претседателот на РСЕ, Том Кент изјави дека Радио Слободна Европа останува посветена на професионалната и објективна работа.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG